Renk seçin:


Her Derde Deva Çörekotu

Her Derde Deva Çörekotu

ÇÖREKOTU
Hamur işlerinde vazgeçilmez olarak kullanılan çörekotunun faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde tedavi amacıylada kullanılmaktadır.
Çörekotu sadece hastalandığımızda değil, koruyucu amaçlı düzenli olarak tüketmek gerekir. Yapılan çalışmalarda, düzenli çörekotu kullanımının başta bağışıklık sistemi olmak üzere kanserler, solunum yolları, diyabet, romatizma ve mide hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterdiği belirlendi. Ayrıca depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkları önleyemede etkili olabileceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda, günlük 2 gram çörekotu tüketilirse insülin direncinde azalma, açlık kan şekerinde denge sağladığı belirlendi. Pankreastaki diyabetten sorumlu beta hücrelerinin de çalışmasını olumlu yönde etkiliyor.

Medical Science Monitor’da yayımlanan bir araştırmada, geleneksel tedaviye direnen çocukların nöbet sıklığının azalmasında çörekotunun etkili olduğu saptandı. Çörekotunun anti – konvülsif (istek dışı kasılmaları önleyen) etkileri olduğu açıklandı.

Çörekotunun özellikle kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyerek anti – kanserojen etki gösterdiğini söylüyor. Fareler üzerinde yapılan diğer bir araştırmada da hiçbir yan etki görülmeden çörek otunun kolon kanserine karşı ekili olduğu belirlendi.

Antibiyotiğe dirençli enfeksiyon: Pakistan Lahore sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu çörek otunun antibiyotiğe direnç gösteren ve ölümcül sonuçlar doğurabilen enfeksiyona (MRSA) karşı olumlu etkileri olabileceği bulundu.

Çörekotunun kalp krizinin oluşturabileceği hasarı en aza indirdiği bildiriliyor.

Yapılan birkaç çalışma çörekotu özü tüketiminin meme kanseri hücrelerinde tümör büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor.

NASIL KULLANILIR?

Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz yulaf ezmesi, meyve ve yoğurt karışımına ekleyebilirsiniz.

Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine çörek otlu avokado sos sürerek tüketebilirsiniz.

Öğle ve akşamları salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

Ev yapımı böreklerinizin üzerine bolca serpebilirsiniz.

Çörekotu, belli bir hastalık için tedavi edici değildir, etkisini hemen gösteremeyebilir. Etkisini göstermesi için düzenli ve sürekli olarak kullanmanız gerekir. En az 1 – 2 ay olmak üzere, ortalama 6 ay devam edilmesi önerilir.

Kaynak : SABAH

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ