Renk seçin:


Su İçmek Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor.

Su İçmek Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor.

Sizlerinde bildiği gibi insan vücudunun yaklaşık % 70’i su, doğal olarak su insanoğlu için oldukça önemli bir kaynak. Bundan dolayıdır ki bilin insanları su üzerine çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Bunlardan biride su içmenin şeker hastalığı üzerindeki olumlu etkisi.
Bilim insanları 30 ile 65 yaş arasındaki 3615 yetişkin insan üzerinde yaptıkları 9 yıllık bir araştırmada, az su içen kişilerde kan şekeri sorununa rastlandığını belirtti ama bununla beraber daha fazla su tüketmenin yüksek kan şekeri riskini azaltıp azaltmadığı konusuna açıklık getirmediğini açıkladılar.
Araştırmada, günde yaklaşık iki bardak veya daha az miktarda su tüketen erişkinlerde yüksek kan şekeri görülme oranının daha yüksek olduğu belirlendi.
Araştırmaya katılan denekler arasında, günde 2 bardaktan (yaklaşık yarım litre) daha az su içtiğini belirten yaklaşık yüzde 19’luk gruptan 565 kişide geçen 9 yıl içinde yüksek kan şekerine, 202 kişi de ise tip 2 diyabet hastalığına rastlandı. Günde en az yarım litre su içtiğini söyleyen kişilerde yüksek kan şekerine rastlanma oranı ise diğer gruptakilere kıyasla yüzde 28 daha düşük çıktı.
Araştırmacılar bu belirtilere rağmen su tüketimi ile diyabet arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koymadığına dikkati çekti.
Biyoloji bilimine göre, su tüketimiyle kan şekerinin yükselmesi arasında bir bağ bulunmasının akla mantığa yakın olduğunu belirten bilim insanları, vücutta su tutulmasını düzenleyen, hipofiz arka bezinin salgıladığı bir hormon olan antidiüretik adı verilen vazopresin hormonunun az su tüketimiyle kandaki şeker oranlarının yükselmesi arasındaki bağı açıklayabileceğini kaydettiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ